Ładuję...

Skurcze w udach podczas jazdy na rowerze – jak sobie z nimi poradzić?

16/01/2024
Skurcze w udach podczas jazdy na rowerze – jak sobie z nimi poradzić?

Uciążliwe skurcze w udach mogą sprawić, że nawet wycieczka w najpiękniejszych okolicznościach przyrody staje się nieprzyjemnym doświadczeniem. Często powtarzające się objawy mogą zabrać motywację do jazdy na dwóch kółkach. Skąd biorą się skurcze w udach, jak im zapobiegać i co zrobić, gdy już się pojawią? Podpowiadamy!

Spis treści:

  1. Skurcze w udach a aktywność fizyczna
  2. Skurcze w udach podczas jazdy na rowerze – przyczyny
  3. Skurcze uda z tyłu i przodu – jak zapobiegać?
  4. Silny skurcz uda – co robić?
  5. Skurcz uda z przodu lub z tyłu – już nie musisz się nim martwić!

Skurcze w udach a aktywność fizyczna

skurcz-uda-z-przodu

Skurcz mięśni jest naturalny dla organizmu. Pozwala ciału poruszać się – chodzić, biegać czy jeździć na rowerze. Nie jest więc niczym negatywnym. Czasem jednak mięsień samoczynnie się napina i towarzyszy temu silny ból, który nie pozwala się ruszyć. Dochodzi wtedy do kurczu, który zabiera radość z aktywności lub przeszkadza w odpoczynku.

Skurcze mięśni często pojawiają się w nocy i podczas treningu. Są przede wszystkim kojarzone z brakiem magnezu, więc gdy się pojawiają, wiele osób sięga po suplement z tym pierwiastkiem. Jednym ze znaków, że może chodzić o niedobór, jest drganie powieki.

Skurcze określane też kurczami mięśni często występują u osób, które są aktywne fizycznie. Dotykają między innymi maratończyków, pływaków czy rowerzystów ze względu na nadwyrężanie konkretnych części ciała. Intensywne ćwiczenia prowadzą do utraty elektrolitów, co przyczynia się do problemów z komunikacją między nerwami a mięśniami.

Z jednej strony skurcze mięśni pojawiają się u osób aktywnych fizycznie, ale z drugiej mogą też męczyć wszystkich tych, którzy mają słabą kondycję i unikają ruchu. Przyczyny są różnorodne – to między innymi niewłaściwa dieta, nadużywanie alkoholu czy stany chorobowe. Niezdrowy tryb życia, przepracowanie, spożywanie dużej ilości kawy i napojów energetycznych również zwiększają ryzyko wystąpienia uciążliwych i bolesnych skurczów.

Przeczytaj także: Co może powodować przeciążenie nadgarstka na rowerze? Jak uniknąć dolegliwości?

Skurcze w udach podczas jazdy na rowerze – przyczyny

Skurcze uda z tyłu lub przodu dotykają rowerzystów. Bolesne napięcie u kolarzy pojawia się również w stopach i łydkach.

Zadbaj o nawodnienie organizmu

Skąd bierze się silny skurcz uda? Pojawieniu się problemu może sprzyjać odwodnienie organizmu. W tej kwestii zdania są jednak podzielone. Mimo to zadbaj o właściwe nawodnienie podczas aktywności fizycznej. Mięśnie potrzebują do pracy sodu, potasu, wapnia, magnezu. Odpowiednia woda dostarcza organizmowi niezbędnych pierwiastków.

Wyobraź sobie wycieczkę w letni dzień. Wysoka temperatura w połączeniu z wysiłkiem sprawiają, że potrzebujesz sporej ilości wody. Jeśli nie będziesz regularnie się nawadniać, szybko doprowadzisz do odwodnienia i złego samopoczucia. To z kolei przyczyni się do zaburzeń gospodarki wodno-elektrolitowej, które często objawiają się skurczami mięśni.

Rozgrzewka, właściwy trening, rozciąganie – co warto o nich wiedzieć?

Na skurcze uda z tyłu lub przodu mogą być narażone osoby, które nie dbają o wykonanie odpowiedniej rozgrzewki przed jazdą na rowerze. Rozgrzanie mięśni pozwala przygotować je na intensywny wysiłek fizyczny. Naczynia krwionośne się rozszerzają, dzięki czemu poprawia się ukrwienie. Mięśnie są dobrze zaopatrzone w tlen. Rozgrzewka przygotowuje do wysiłku również stawy i więzadła, więc zmniejsza się ryzyko kontuzji.

Skurcze w udach to czasem wynik zbyt intensywnego wysiłku. Przekraczanie własnych granic w sporcie jest dobre, jednak wymaga odpowiedniego przygotowania, regularnych treningów i zwiększania szybkości lub dystansu w sposób dostosowany do możliwości organizmu.

Wykonanie odpowiedniej rozgrzewki jest niezwykle ważne, właściwa część treningu musi być dopasowana do Twojej kondycji, ale zakończenie aktywności też ma znaczenie! Ćwiczenia rozciągające są jednym z kluczy do uniknięcia bolesnych kurczów. Wykonuj je zawsze po treningu.

skurcz-uda-z-przodu

Czy właściwa pozycja na rowerze jest ważna?

Nieprawidłowa pozycja na rowerze też może powodować skurcze mięśni. Zwróć szczególną uwagę na wysokość siodełka. Możesz skorzystać z bikefittingu, żeby mieć pewność, że jednoślad jest dobrze ustawiony. Zła pozycja na rowerze może przyczynić się do wystąpienia kurczów, a także wywołać silne dolegliwości bólowe kolan, pleców czy szyi.

Zwróć uwagę na odpowiedni rower. Wybierz taki, który występuje w wielu rozmiarach, co pozwoli dobrze dopasować go do wzrostu. Przykładem jest Trek Checkpoint ALR5. Produkt dostępny zarówno w wersji odpowiedniej dla osoby mającej 156, jak i 191 cm wzrostu. To rower, który sprawdzi się do podróżowania po szosie, ale zapewni Ci też komfort w trudniejszym terenie. Model ma lekką, aluminiową ramę, która cechuje się odpornością na uszkodzenia mechaniczne. Opony przystosowane do trudnych warunków ułatwiają pokonywanie różnych tras.

silny-skurcz-uda-co-robic

Rower fitness Trek FX Sport 4 też występuje w wielu rozmiarach. Możesz wybrać model nadający się dla kogoś o wzroście od 147 do 197 cm. Jednoślad został wyposażony w ramę z włókna węglowego, co przekłada się na niską wagą i wyjątkową wytrzymałość.

szybka-pomoc-na-skurcz-uda

Rower, który będzie Ci łatwo dopasować do swojego wzrostu, to również Polygon Bend R7. Model pozwala na efektywną jazdę po różnorodnym terenie. Dzięki wysokiej jakości hamulcom zwiększa bezpieczeństwo na dwóch kółkach. Natomiast za sprawą karbonowego widelca możesz cieszyć się redukcją drgań.

silny-skurcz-uda

Przeczytaj również: Jazda na rowerze a spuchnięte stopy – jak rozpoznać problem i zapewnić sobie komfort podczas pedałowania?

Duży wybór rozmiarów i tym samym łatwość dopasowania roweru do wzrostu zapewniają też modele Polygon Tambora G5 czy Marin Nicasio+ 2023.

skurcz-uda-z-tylu

skurcze-uda-z-tylu

Skurcze uda z tyłu i przodu – jak zapobiegać?

Wiesz już, skąd może wziąć się silny skurcz uda. Co robić, żeby zapobiegać tym uciążliwym objawom?

  • Pamiętaj o rozgrzewce, która przygotuje organizm na wysiłek.
  • Dopasuj trening do swoich możliwości. Nie rzucaj się od razu na głęboką wodę, na przykład znacznie zwiększając tempo jazdy lub wybierając wyjątkowo trudną trasę po długiej przerwie w aktywności fizycznej.
  • Po zakończeniu intensywnej przejażdżki pamiętaj o rozciąganiu.
  • Dbaj o nawadnianie organizmu podczas wysiłku.
  • Dopasuj wysokość siodełka i kierownicy tak, żeby przyjąć na dwóch kółkach właściwą pozycję.

To podstawowe zasady. Czy coś jeszcze może pomóc? Oprócz rozciągania możesz też zdecydować się na rolowanie mięśni. Potrzebujesz specjalnego wałka z wypustkami. Możesz stosować go nie tylko po treningu, lecz także przed wyruszeniem na rowerową przejażdżkę.

Skorzystaj z usługi bikefittingu. Polega ona na wykonaniu pomiarów statycznych i dynamicznych. Bywa też połączona z wywiadem dotyczącym stylu jazdy czy ewentualnych kontuzji. Specjalista ustawi Twój rower, biorąc pod uwagę wyniki pomiarów.

Silny skurcz uda – co robić?

Wiesz już, jakie są sposoby, żeby nie pojawiał się silny skurcz uda. Co robić, gdy do niego dojdzie?

Metoda zależy od tego, którego mięśnia dotyczy kurcz. Skurcz uda z tyłu łapie Cię najczęściej? Kiedy dochodzi do tego nieprzyjemnego momentu, wyprostuj przed sobą nogę z kurczem, opierając ją o siodełko. Może to być trudne zadanie, ale działa skutecznie. Skurcz uda z przodu pokonasz, dociągając stopę w okolicę pośladka.

To metody, które dobrze sprawdzają się, jeśli bolesne kurcze pojawiają się podczas przejażdżki rowerowej. Niektórym kolarzom przytrafiają się natomiast już po zakończeniu treningu, w domu. Warto zastosować wtedy taką samą szybką pomoc na skurcz uda, czyli rozciąganie mięśnia. Możesz też wykonać masaż. Po ustąpieniu najsilniejszego bólu wciąż odczuwasz dyskomfort? Szybka pomoc na skurcz uda to również ciepły okład. Wystarczy, że zastosujesz termofor. Jeśli masz nieco więcej czasu, zdecyduj się na gorącą kąpiel.

Jeśli skurcz uda z tyłu czy z przodu pojawia się nagminnie, to najważniejsze, by znaleźć przyczynę. Zastanów się, czy Twoja dieta jest bogata w ważne pierwiastki, czy nie przetrenowujesz organizmu, czy zawsze pamiętasz o rozgrzewce i rozciąganiu mięśni po treningu. Weź też pod uwagę stan zdrowia, który może mieć wpływ na występowanie nieprzyjemnego odczucia w nogach. W tym przypadku szybka pomoc na skurcz uda będzie tylko chwilowym rozwiązaniem problemu.

Kiedy żadne sposoby nie pomagają na dłuższą metę, a silne skurcze towarzyszą Ci bardzo często, zwróć uwagę na inne sygnały, które wysyła organizm. Może się okazać, że kurcze są wynikiem schorzeń neurologicznych. Winne bywają również zaburzenia krążenia.

Zdarza się, że za kurcze są odpowiedzialne choroby metaboliczne i zaburzenia gospodarki hormonalnej. Cukrzyca czy niedoczynność tarczycy to przykłady schorzeń, które mogą zwiększać tendencję do pojawiania się nieprzyjemnego odczucia w udach.

Jeśli problem jest nawracający, przypomnij sobie, jakie leki przyjmujesz. Może się okazać, że za kłopot odpowiadają środki moczopędne.

Zobacz także: Jak wybrać odpowiedni rozmiar ramy roweru? Przewodnik

skurcz-uda-z-przodu

Skurcz uda z przodu lub z tyłu – już nie musisz się nim martwić!

Silny skurcz uda może zdarzyć się każdemu – zawodowemu sportowcowi, osobie ćwiczącej od czasu do czasu, a także tej zupełnie unikającej aktywności fizycznej. Przyczyny bolesnego kurczu są różnorodne. Do problemów może przyczyniać się dieta, w której jest za mało magnezu, sodu, potasu i wapnia.

Skurcze często łapią rowerzystów. Winne może być złe przygotowanie do treningu. Rozgrzewka to konieczność! Zdarza się również, że za problemy odpowiada zbyt duża intensywność treningu i rezygnacja z ćwiczeń rozciągających. Liczy się również odpowiednia pozycja na rowerze, który powinien być dostosowany do Twojego wzrostu.

Żeby zapobiegać kurczom, dbaj o nawodnienie organizmu podczas przejażdżki, nie omijaj rozgrzewki i pamiętaj o rozciąganiu. Możesz skorzystać z usług bikefittingu, żeby mieć pewność, że rower pozwala Ci przyjąć właściwą pozycję.

Gdy problem złapie Cię w trasie, zastosuj szybką pomoc na skurcz uda, czyli rozciąganie. Jeśli problem dotyczy przedniej części, dociągnij stopę w okolicę pośladka. Jeśli tylnej, wyprostuj nogę, opierając ją o siodełko.

Wiesz już, co zrobić, żeby pożegnać uciążliwe kurcze w udach. Zajrzyj do sklepu Sprint-Rowery, w którym czekają na Ciebie propozycje jednośladów dopasowanych do kolarzy o różnym wzroście!

Polecane produkty