Ładuję...

Złamany Nadgarstek – Jak Wrócić na Rower po Urazie?

01/12/2023
Złamany Nadgarstek – Jak Wrócić na Rower po Urazie?

Złamany nadgarstek to częsty uraz wśród rowerzystów. Wymaga natychmiastowej reakcji, a po interwencji lekarza konieczna jest rehabilitacja. Dowiedz się, na czym polega powrót do sprawności i jak przystosować rower do nadgarstka po kontuzji.

Spis treści:

  1. Złamany nadgarstek – pierwsze kroki, które musisz wykonać
  2. Proces rehabilitacji i jego znaczenie
  3. Dostosowanie roweru do potrzeb po urazie
  4. Wzmacniające i rozciągające ćwiczenia na złamany nadgarstek
  5. Podsumowanie

Złamany nadgarstek – pierwsze kroki, które musisz wykonać

zlamany-nadgarstek

Nie zauważasz przeszkody, najeżdżasz na nią, nie udaje Ci się utrzymać równowagi i nieszczęście gotowe. Naturalne jest, że podczas groźnego upadku wyciąga się przed siebie ręce. Dlatego to one są szczególnie narażone na kontuzje. Efektem wypadku na rowerze może być złamany nadgarstek. Objawy tego urazu to:

  • intensywny ból;
  • opuchlizna;
  • uczucie ograniczonej ruchomości w porównaniu z drugą ręką;
  • drętwienie palców;
  • zniekształcenie nadgarstka.

Jeśli podejrzewasz u siebie ten problem, poproś kogoś o pomoc w unieruchomieniu stawu. Dzięki temu ryzyko pogłębiania się urazu będzie mniejsze. Wykonanie temblaka na rękę nie jest niczym skomplikowanym. Wystarczy kawałek sztywnego materiału oraz tkaniny.

Kolejny krok to skontaktowanie się z lekarzem. Tylko specjalista może ocenić, czy faktycznie doszło do złamania, jaki to rodzaj urazu, a także jakie będą kolejne niezbędne kroki do podjęcia. W celu diagnozy wykonuje się zdjęcie rentgenowskie. Czasami konieczne jest pogłębienie diagnostyki o tomografię komputerową lub rezonans magnetyczny.

Najczęstszym złamaniem nadgarstka jest uraz kości łódeczkowatej – może być z przemieszczeniem lub bez. Inny rodzaj kontuzji tej części ciała to złamanie Collesa, które dotyka nasady dalszej kości promieniowej. Często występuje wskutek upadku na rękę. Wyróżnia się też złamanie Smitha, którego przyczyną może być silne uderzenie w grzbietową część nadgarstka lub upadek na niego, gdy jest zgięty.

Gdy lekarz postawi diagnozę, rozpoczyna się leczenie. Najczęściej polega ono na zastosowaniu unieruchomienia, które należy nosić od kilku do kilkunastu tygodni. Przy poważnych urazach z przemieszczeniem zdarza się, że konieczny jest zabieg. Gdy występuje intensywny ból, lekarz zaleca środki przeciwbólowe.

Proces rehabilitacji i jego znaczenie

Powrót do pełnej sprawności jest jak najbardziej możliwy. Aby proces zakończył się powodzeniem, konieczna jest skuteczna rehabilitacja. Potrwa ona dłużej w przypadku złamania z przemieszczeniem. Istnieją różne zabiegi rehabilitacyjne, które wspierają rękę w powrocie do sprawności. Dokładny czas leczenia jest trudny do określenia. Zależy on od wielu czynników, na przykład wieku pacjenta i jego kondycji.

Jakie metody można wykorzystać, żeby przywrócić sprawne działanie ręki?

  • magnetoterapia;
  • kinezyterapia;
  • laseroterapia;
  • krioterapia;
  • hydroterapia;
  • masaże;
  • ćwiczenia.

Magnetoterapia polega na wykorzystaniu pola magnetycznego. Przenika w głąb zmienionych chorobowo tkanek, żeby zmobilizować je do regeneracji. Stosowanie magnetoterapii w przypadku złamanego nadgarstka pozwala przyspieszyć gojenie, zniwelować ewentualny obrzęk oraz zredukować ból. To też metoda, która przyspiesza zrost kostny.

Kinezyterapia, czyli rehabilitacja ruchowa przyczynia się do szybszego przywrócenia sprawności. Polega na wykorzystaniu ćwiczeń, które mają sprawić, że zakres ruchu i możliwości nadgarstka będą takie same jak przed urazem.

Laseroterapia sprawia, że ukrwienie skóry się poprawia. Dochodzi też do odżywienia tkanek. Fizjoterapia z wykorzystaniem lasera ma działanie kojące ból, przeciwobrzękowe i regeneracyjne.

Aby złamany nadgarstek znów był w pełni sprawny, możesz zacząć stosować krioterapię. Polega na wykorzystaniu na konkretnym obszarze działania bardzo niskiej temperatury. Dzięki temu dochodzi do zmniejszenia bólu i obrzęku.

Po długim unieruchomieniu nadgarstka dobre działanie wykazuje również hydroterapia. Jednym z jej zabiegów jest masaż wirowy, który przyczynia się do poprawienia pracy mięśni i nerwów. To zabieg z wykorzystaniem specjalnej wanny z napędem wprowadzającym wodę w ruch. Specjalista decyduje o temperaturze wody. Masaże wirowe przyczyniają się do zwiększenia zakresu ruchu, zwiększenia przepływu krwi i chłonki oraz zniwelowania obrzęków.

Podczas przywracania sprawności nadgarstka ważne są też elementy terapii manualnej. Wykorzystywane są różne rodzaje masaży, które mają poprawić elastyczność tkanek miękkich i ograniczyć istniejące zrosty.

Na wizycie u fizjoterapeuty otrzymasz również ćwiczenia na złamany nadgarstek do wykonywania w domu. Dbaj o regularność, którą zalecił specjalista, żeby szybciej cieszyć się sprawnością.

Dostosowanie roweru do potrzeb po urazie

Złamany nadgarstek wymaga również dostosowania Twojego roweru do nowej sytuacji. Kiedy wracasz do zdrowia, zadbaj o okolicę dłoni, żeby jej nie przeciążyć. Zwróć szczególną uwagę na gripy niezależnie od tego, czy poruszasz się górskim rowerem takim jak Trek Procaliber 9.5, czy jeździsz na miejskich dwóch kółkach takich jak Marin San Anselmo DS 1.

cwiczenia-na-zlamany-nadgarstek

cwiczenia-na-zlamany-nadgarstek

Dobrym wyborem po kontuzji będą uchwyty ergonomiczne. Ich cechą charakterystyczną jest nietypowa konstrukcja – mają skrzydełka, które podpierają część dłoni. Takie wsparcie redukuje zmęczenie rąk. Poznaj kilka naszych propozycji gripów, które doskonale się sprawdzą, jeśli jesteś po kontuzji nadgarstka.

Velo ProX VLG-1777D2

Chwyty Velo ProX wyróżniają się ergonomicznym kształtem, dzięki któremu stanowią skuteczne podparcie dla dłoni. Zapewniają wygodę nawet podczas długich wycieczek. Ich zaletą jest też świetna przyczepność. Redukują ryzyko niebezpiecznego upadku i pogorszenia stanu nadgarstków. Produkt sprawdzi się niezależnie od tego, czy pokonujesz trasy górskie, czy gładkie asfalty.

zlamany-nadgarstek-objawy

Bontrager XR Endurance Elite

Chwyty Bontrager XR Endurance Elite zapewniają miękkie podparcie dla dłoni. Specjalna faktura sprawia, że drgania są pochłaniane. Poza tym przyczynia się do skutecznego odprowadzania potu, a to zmniejsza ryzyko ślizgania się dłoni. Do produkcji gripów wykorzystano materiały z recyklingu, dzięki czemu to ekologiczne rozwiązanie.

zlamany-nadgarstek-objawy

 

Bontrager Satellite Elite

Gripy Bontrager Satellite Elite wyróżniają się ergonomicznym kształtem łopatki. Dzięki temu nacisk jest rozłożony równomiernie, a Twoje dłonie nie odczuwają zmęczenia nawet podczas dłuższej trasy. Produkt dobrze pochłania drgania, co przekłada się na komfort podczas przejażdżki.

zlamany-nadgarstek-objawy

Bontrager Satellite Elite Isozone

To uchwyty, w których znajduje się przezroczysty żel. Dzięki niemu dochodzi do pochłaniania wstrząsów. Materiał o specyficznej fakturze gwarantuje pewny chwyt i kontrolę nad kierownicą. Dzięki profilowanej konstrukcji Twoje dłonie są mniej narażone na zmęczenie.

Zobacz również: Jak założyć gripy? Wskazówki i poradnik krok po kroku

Wzmacniające i rozciągające ćwiczenia na złamany nadgarstek

Różnorodne zabiegi i regularne wizyty u fizjoterapeuty są kluczem, żeby przywrócić sprawne działanie nadgarstka. Ważna jest też praca własna. Jakie ćwiczenia na złamany nadgarstek możesz samodzielnie wykonać? Sprawdź nasze propozycje! To prosty trening, który może przynieść doskonałe efekty. Wykonuj go, gdy dojdzie już do zrostu kostnego. Pamiętaj, że ćwiczenia nie mają powodować intensywnych dolegliwości bólowych. Wykonując je, bierz pod uwagę swoje możliwości oraz skonsultuj ze swoim fizjoterapeutą, czy nie stanowią dla Ciebie zagrożenia.

W początkowym etapie możesz stosować wyjątkowo proste techniki, którymi są rolowanie i ugniatanie. Co dalej?

Ćwiczenie nr 1

Do jednego z ćwiczeń przyda Ci się pasek o dość dużej szerokości. Przymocuj go do nogi od biurka w taki sposób, żeby znajdował się poniżej Twojego pasa i tworzył pętlę. Włóż w nią dłoń tak, żeby pasek oparł się na kości śródręcza i teraz zaciśnij palce na materiale. Następny krok to delikatne przenoszenie ciężaru ciała do tyłu. To ćwiczenie, które wykazuje rozciągające i przeciwbólowe działanie.

Ćwiczenie nr 2

Istnieją też ćwiczenia, do których nie potrzebujesz żadnych akcesoriów. Do tego wystarczy Ci stół. Połóż na nim dłoń z nadgarstkiem po złamaniu, a drugą rękę ułóż na niej – dokładnie na kości śródręcza. Dociśnij. Teraz oderwij od stołu przedramię ręki z nadgarstkiem po urazie i staraj się zmierzać do maksymalnego zgięcia dłoni. Jednocześnie wykonuj ruch, jakby zależało Ci na odciągnięciu ręki od nadgarstka.

Ćwiczenie nr 3

Kolejne ćwiczenie jest jeszcze prostsze! Wyciągnij wyprostowaną rękę przed siebie grzbietem dłoni do góry. Drugą dłonią chwyć za palce wyprostowanej ręki. Teraz odegnij je do dołu, aż odczujesz opór.

Ćwiczenie nr 4

Czas na propozycję ćwiczenia z akcesoriami. Potrzebujesz niewielkiej gumowej piłki. Twoim zadaniem jest zaciśnięcie jej w dłoni i trzymanie w taki sposób przez kilka sekund.

Przeczytaj więcej: Tuning roweru – w jaki sposób możesz ulepszyć swój rower?

zlamany-nadgarstek

Podsumowanie

Złamany nadgarstek to problem, który może dotknąć niejednego kolarza – zarówno fana szosówek takich jak Trek Emonda SL, jak i sympatyka spokojnych przejażdżek na miejskim rowerze takim jak Giant Liv Flourish Disc 0. To naturalne, że podczas upadku podpierasz się na rękach. Chroni Cię to przed wieloma poważnymi konsekwencjami nieszczęśliwej sytuacji, ale cierpi na tym Twój nadgarstek. Złamanie może być z przemieszczeniem lub bez. Kontuzji towarzyszą różne objawy: zmniejszona ruchomość, opuchlizna, drętwienie palców. Jeśli podejrzewasz u siebie złamany nadgarstek, objawy zdają się potwierdzać Twoje przypuszczenia, a dodatkowo ból się zwiększa, czas na wizytę u lekarza.

nadgarstek-zlamanie

nadgarstek-zlamanie

W zależności od stopnia zaawansowania problemu może czekać Cię zabieg lub tylko unieruchomienie. Ważna jest rehabilitacja. Magnetoterapia, krioterapia czy laseroterapia dobrze oddziałują na nadgarstek. Złamanie to stan, po którym liczą się również ćwiczenia. Fizjoterapeuta pokaże Ci, w jaki sposób je wykonać. Zwróć uwagę na gripy rowerowe, gdy będziesz wracać do sportu. Świetnie sprawdzą się ergonomiczne, które stanowią podparcie dla dłoni.

Zajrzyj do sklepu Sprint-Rowery, w którym znajdziesz duży wybór chwytów polecanych do używania po kontuzjach nadgarstka!

Polecane produkty