Ładuję...

Rama karbonowa – czy warto w nią inwestować? Wady i zalety oraz porównanie z innymi materiałami

10/07/2023
Rama karbonowa – czy warto w nią inwestować? Wady i zalety oraz porównanie z innymi materiałami

Czy możliwe jest, by rower był jednocześnie lekki jak piórko i wytrzymały? Rama karbonowa wprowadziła rewolucje w każdym segmencie rowerów, bo pozwala na takie połączenie. Czy warto kupić rower z tego materiału? Podpowiadamy!

Spis treści:

  1. Lepiej kupić „tani karbon”, czy dobry rower na ramie aluminiowej?
  2. Rama karbonowa – inwestycja na przyszłość czy krótkotrwałe rozwiązanie?
  3. Rama karbonowa – wady, zalety: czy warto w nią inwestować? Oto rowery karbonowe!
  4. Wytrzymałość ramy karbonowej – jak radzi sobie w ekstremalnych warunkach?
  5. Zakończenie

Lepiej kupić „tani karbon”, czy dobry rower na ramie aluminiowej?

To dylemat, przed którym prędzej czy później stanie każdy ambitny miłośnik sportu rowerowego. W ofercie każdego producenta przychodzi moment, w którym pojawiają się w katalogu modele z włókna węglowego z budżetowym osprzętem. 

Przykładem może być Polygon Syncline C3. To najprawdopodobniej najtańszy rower górski z ramą karbonową, jaki można kupić na polskim rynku. Podobna specyfikacja na ramie z aluminium będzie kosztować miedzy 4000, a 5000 zł.

Czy rama z włókna węglowego warta jest takiego zamieszania? Odpowiadamy!

Kupując tani rower z ramą karbonową, kupujesz bazę do rozbudowy

„Tani karbon” najczęściej jest połączeniem tej samej ramy z włókna węglowego, którą możesz znaleźć w znacznie droższych modelach. Po to, by więcej klientów mogło sobie pozwolić na jej zakup, dodaje się osprzęt i komponenty ze średniej półki.

Przeczytaj także: Jak wymienić pedały w rowerze i odpowiednio je wyregulować? 

Większość producentów rowerów MTB zaczyna od Shimano Deore, a wśród hamulców znajdziesz hydrauliczne hamulce tarczowe Shimano MT200, które są bardzo podstawowym modelem. Za amortyzacje może odpowiadać RockShox Judy z powietrzną komorą lub konstrukcje SR Suntour. Nie są to rowery zaplanowane do intensywnego ścigania, a raczej szkielet, na którym taki rower można zbudować.

Obecność ramy z włókna węglowego daje Ci jednak szereg korzyści, które wynikają z użytej technologii. Na takich rowerach jeździ się po prostu lepiej.

Rama aluminiowa czy karbonowa – którą wybrać?

Rama karbonowa – inwestycja na przyszłość czy krótkotrwałe rozwiązanie?

Czy lepsza jest rama aluminiowa, czy karbonowa? Od strony technicznej jest to oczywista sprawa, bo ramy karbonowe są zwyczajnie lepsze. Nie ma przypadku w tym, że to właśnie ten materiał używany jest przez najlepszych światowych zawodników. 

Dla kogo jest rama karbonowa?

Ramy karbonowe są wyborem dla osób, które szukają najwyższej jakości sprzętu rowerowego. To idealne rozwiązanie szczególnie dla kolarzy, którzy mają aspiracje do startu w zawodach.

Włókno węglowe jest materiałem o wyjątkowej sztywności i lekkości, co powoduje, że rowery z ramą karbonową oferują doskonałe osiągi i zwinność. Tego typu rama jest idealna dla rowerów szosowych, górskich i graveli. Sprawdzi się wszędzie tam, gdzie chcesz maksymalnie zredukować wagę roweru.

Wytrzymałość ramy karbonowej sprawia, że konstrukcje są odporne na intensywne użytkowanie w trudnych warunkach. Mają też doskonałe właściwości tłumienia drgań i przenoszenia generowanej mocy na tylne koło, co odczujesz w postaci dobrze przyśpieszającego roweru.

Zainspiruj się: Jaki rozmiar kół do roweru wybrać? Na co zwrócić uwagę? Poradnik zakupowy

Jedynym minusem, jeśli chodzi o wytrzymałość ramy karbonowej, jest niska odporność na punktowe uderzenia. Jest duża szansa, że tam, gdzie rama z aluminium byłaby wgnieciona, to karbon pęknie. Są to jednak skrajne i rzadkie przypadki.

Komu rekomendujemy taką ramę? Jeśli możesz sobie pozwolić na dopłatę do roweru z włókna węglowego, to zdecydowanie polecamy to rozwiązanie, bo doznania z jazdy są znacznie lepsze niż na ramie aluminiowej. Poza tym po ramę z włókna węglowego powinien według nas sięgnąć każdy, komu zależy na jeździe sportowej i startach w zawodach.

Rama tytanowa vs karbonowa

Rama karbonowa – wady, zalety: czy warto w nią inwestować? Oto rowery karbonowe!

Wybraliśmy dla Was kilka rowerów, które mają ramy z włókna węglowego. Każdy z modeli mieści się w takim budżecie, że być może zaczniesz zastanawiać się nad rezygnacją z kupna roweru na aluminiowej ramie za gotówkę, na rzecz rat 0% i nabycia od razu lepszego sprzętu, który posłuży dłużej.

Każdą z tych propozycji można rozważyć jako konkretną bazę do rozbudowy w przyszłości o części wyższej klasy.

Trek Procaliber 9.5

Trek Procaliber 9.5 to najtańsza propozycja od Trek, która korzysta z ramy z włókna węglowego. OCLV Mountain jest jego wzmocnioną odmianą, która lepiej znosi eksploatacje w trakcie jazdy terenowej. Procaliber bliżej możesz zobaczyć w naszym filmie na YouTube

Rama ma kilka zaawansowanych rozwiązań, które zdecydowanie warte są uwagi. Po pierwsze tłumik IsoSpeed, który tłumi część nierówności i podnosi komfort jazdy. Po drugie, Knock-block, czyli system zaczerpnięty z rowerów enduro, który zabezpiecza ramę przed uszkodzeniem jej kierownicą w razie wypadku. Po trzecie, ma sztywną oś, taperowaną główkę sterową i wewnętrznie poprowadzone linki. 

Zainstalowany w Trek Procaliber 9.5 amortyzator Rock Shox Judy SL ma powietrzny tłumik, dzięki czemu znacznie łatwiej możesz dopasować charakter jego pracy do swojej wagi. Blokada umieszczona została na goleni amortyzatora, co zawsze będzie gorszym rozwiązaniem niż manetka na kierownicy.

Dzięki temu, że Procaliber 9.5 ma osprzęt Shimano Deore, możesz liczyć na dobrą precyzję zmiany biegów i wytrzymałość całego osprzętu. Układ 1x12 sugeruje jazdę sportową, jednak 30 zębów na korbie i kaseta w układzie 10-51 nie każdemu będzie odpowiadać. Warto dopasować go pod siebie i rozważyć zmianę „koronki” na coś większego.

Kupując Trek Procaliber 9.5, kupujesz ramę z dużym potencjałem do dalszej rozbudowy. To porządny rower górski z karbonu.

Cannondale Scalpel HT Carbon 4

Jest to trochę inna półka cenowa niż Trek Procaliber i to widać od razu po niektórych elementach osprzętu, które są sporo lepsze. Czy warto dopłacać? Naszym zdaniem tak. 

Cannondale Scalpel HT Carbon 4 ma wysokiej klasy ramę z włókna węglowego z taperowaną główką sterową i sztywną osią. Geometria jest mocno sportowa i jest to rower, który z powodzeniem można wykorzystywać w wyścigach XC. 

Prawdziwą perełką w tym modelu jest amortyzator RockShox SID. Lekki i korzystający z rewelacyjnego tłumika debonair, z blokadą na kierownicy, jest widelcem wyścigowym z górnej półki. W terenie pracuje rewelacyjnie i poradzi sobie nawet na najbardziej wymagających odcinkach górskich tras.

Zadbaj o amortyzator i sprawdź również: Jak smarować amortyzator w rowerze? Zabezpiecz tę część przed wytarciem 

Dobrej klasy hamulce hydrauliczne Shimano MT500 zapewnią Ci wysoką siłę hamowania nawet w deszczowych warunkach pogodowych. Polecamy wymianę klocków na metaliczne – wówczas spokojnie będziesz mógł planować wyjazd nawet na górskie, wymagające szlaki.

Napęd korzysta z układu 1x12 i skonfigurowano go na komponentach Shimano Deore. Mamy wrażenie, że te komponenty trochę odstają od reszty i będą pierwszym elementem, który ulegnie wymianie, gdy ktoś będzie chciał zmodyfikować rower. 

Cannondale Scalpel to rower dla kogoś, kto chce jeździć w amatorskich wyścigach XC i w maratonie.

Rower górski Cannondale Scalpel HT Carbon 4 2023

Polygon Syncline C3 – gdy ma być tanio i dobrze

Polygon słynie z tego, że produkuje rowery w dobrej konfiguracji, które są sporo tańsze od marek premium, a jednocześnie nie odstaje od nich jakością. Nie inaczej jest w tym przypadku.

Polygon Syncline C3 należy potraktować jako bazę do dalszej rozbudowy. Kupujesz tu świetną ramę z włókna węglowego ACX Performance z fajną, sportową geometrią i niezły amortyzator RockShox Recon ze 120 mm skoku, który ma powietrzną komorę. To dobry zestaw do dalszych ulepszeń. Nie będą one konieczne jednak od razu, bo konfiguracja jest bardzo przemyślana. 

Za zmianę biegów odpowiada przerzutka Shimano Deore w układzie napędu 1x12 z korbą Shimano 32T. Hydrauliczne hamulce tarczowe Shimano MT201 są podstawowym modelem, który w suchych warunkach będzie dla większości rowerzystów w zupełności wystarczający.

To, z czym ten rower ma wyraźny problem to jego waga. Możesz to zauważyć w naszej recenzji na YouTube, gdzie obejrzysz Syncline z bliska. 

Kilka komponentów wyraźnie podbija masę tego roweru i jeśli chcesz na niej oszczędzić, to zwróć uwagę na opony, kierownicę i sztycę. Wymiana tych trzech elementów zmieni bardzo dużo i sprawi, że będziesz mógł się cieszyć rowerem na bardzo dobrej ramie carbonowej, który jest w stanie startować w amatorskim XC i maratonie. To bardzo dobra propozycja dla kogoś, kto kieruje się zasadą: żeby było w niskiej cenie i dobrze.

Rower górski Polygon Syncline C3

Wytrzymałość ramy karbonowej – jak radzi sobie w ekstremalnych warunkach?

Podczas gdy rama karbonowa ma wiele zalet, takich jak lekkość i sztywność, nie można zapominać o jej wytrzymałości, zwłaszcza w ekstremalnych warunkach. Włókno węglowe, z którego są wykonane konstrukcje, jest nie tylko lekkie, ale również niezwykle wytrzymałe. W praktyce oznacza to, że rowery z ramą karbonową są w stanie znieść intensywne uderzenia i wstrząsy, często nieuniknione podczas jazdy na rowerze górskim czy w terenie. 

Warto zauważyć, że rowery z ramą karbonową są wybierane przez wielu profesjonalnych kolarzy, co jest dowodem na ich wytrzymałość i zdolność do radzenia sobie w najbardziej wymagających warunkach. Dlatego, jeżeli szukasz roweru, który będzie Ci służył przez wiele lat i nie zawiedzie Cię nawet w najtrudniejszych warunkach, rama karbonowa może być idealnym rozwiązaniem.

Jeśli wciąż się zastanawiasz, sprawdź nasze porównanie: Rama karbonowa czy aluminiowa? Jaki rower wybrać? Wady i zalety ram 

Wytrzymałość ramy karbonowej

Zakończenie

Życzymy Ci dylematu, który polega na odpowiedzi na pytanie: ”rama aluminiowa, czy karbonowa?”, bo to będzie znaczyło, że planujesz zakupić nowy rower. Gdyby tak było, to gorąco zapraszamy do naszego sklepu internetowego Sprint-Rowery, w którym znajdziesz rowery i wszelkie niezbędne akcesoria.

A jeśli chcesz tylko pooglądać, to również mamy coś dla Was. Na naszym kanale YouTube dzieje się niemało. To prawdopodobnie najlepszy kanał o rowerach w całym Internecie, więc nie możesz tego przegapić!

Do następnego!