Ładuję...

Ranking rowerów trekkingowych – 4 propozycje dla kobiet i mężczyzn

21/07/2023
Ranking rowerów trekkingowych – 4 propozycje dla kobiet i mężczyzn

Ranking rowerów trekkingowych, to coś, na co czekają miłośnicy uniwersalnego sprzętu. Trekkingi to niezawodne i praktyczne jednoślady dla użytkowników o różnym poziomie zaawansowania. Jak wybrać najlepszy rower trekkingowy? Podpowiadamy!

Spis treści:

  1. Porównanie rowerów trekkingowych – jak znaleźć doskonały model?
  2. Najlepsze rowery trekkingowe – które modele warto rozważyć?
  3. Ranking rowerów trekkingowych – TOP X propozycji dla kobiet i mężczyzn
  4. Ranking rowerów trekkingowych – masz swój ideał?
  5. Zakończenie

Porównanie rowerów trekkingowych – jak znaleźć doskonały model?

Rower trekkingowy to sprzęt stworzony dla tych, którzy doceniają uniwersalność i gotowość do pokonywania różnorodnych, szczególnie dłuższych tras. Dobrze poradzi sobie zarówno na gładkim asfalcie, jak i na urokliwych, leśnych szlakach.

Przeczytaj także: Jaki rower do jazdy po lesie? 5 najlepszych produktów 

Większość modeli dostępnych na rynku jest jak wielofunkcyjny, szwajcarski scyzoryk – przy drobnych modyfikacjach możesz je przystosować do lekkiej jazdy w nierównym terenie, pokonywania długich kilometrów na szosie lub do jazdy turystycznej. Ty wybierasz!

Co ciekawe, ukształtowanie naszego kraju sprawia, że jesteśmy jednym z największych rynków zbytu na rowery tego typu. Polacy po prostu kochają rowery trekkingowe i wykorzystują je przy każdej możliwej okazji.

Ranking rowerów trekkingowych damskich

Najlepsze rowery trekkingowe – które modele warto rozważyć?

Tak, jak w przypadku każdego typu rowerów, tak i trekkingi mają swój charakter. Na co zwrócić uwagę przy zakupie?

Rama

Będziemy to powtarzać do znudzenia – sercem roweru jest rama, a nie przerzutki. Dobrze wybrana, będzie nie tylko wygodna i ładna, przede wszystkim posłuży Ci długie lata.

Zdecydowanie w rowerze trekkingowym warto mieć możliwość zamontowania bagażnika i błotników, bo nigdy nie wiesz, kiedy te elementy Ci się przydadzą.

Na rynku znajdziesz materiał ramy z aluminium i włókna węglowego. Te drugie polecamy osobom, które cenią sobie sportowe doznania podczas jazdy. Na ogół, w segmencie rowerów trekkingowych, aluminium króluje i na takich rozwiązaniach skupimy się w tym artykule.

W segmencie trekkingów znajdziemy rowery w dwóch typach ram: męskiej i żeńskiej.

Najlepsza marka rowerów trekkingowych – ciekawostka

Geometria

Przy zakupie warto się zastanowić, w jaki sposób będziesz używać trekkinga. Jeśli planujesz jeździć sportowo, by spalić nadmiar kalorii, to niezłym pomysłem jest sięgnięcie po rower ze sportową ramą. Poznasz go po tym, że podczas jazdy Twoja sylwetka jest nieco bardziej wyciągnięta, co sprzyja aerodynamice i generowaniu mocy przy naciskaniu na pedały.

Nie brakuje jednak na rynku rowerów trekkingowych, które stawiają na wygodę. Takie modele mają wysoko kierownicę, a rowerzysta jedzie z niemal wyprostowanymi plecami. Taki rower jest dobrym wyborem jeśli szukasz czegoś, co zastąpi Ci samochód w drodze do pracy.

Amortyzator i osprzęt

Rowery trekkingowe korzystają najczęściej z komponentów znanych z modeli do jazdy po górzystym terenie. Są to na przykład Shimano Deore, a w tańszych rowerach Shimano Altus i Alivio. Zdarzają się wyjątkowe rowery trekkingowe, które korzystają z paska napędowego Gates’a i przekładni Nexus. Taka konstrukcja jest niemal bezobsługowa pod kątem serwisu.

Amortyzator przedni zwykle ma amortyzacje w przedziale 63 mm – 80 mm, co do jazdy po zróżnicowanych, wyboistych trasach jest wystarczające i pozwala podnieść komfort jazdy. Bardzo rzadko w rowerach trekkingowych występuje inny rodzaj hamulców niż tarczowe. Znajdziesz wśród nich zarówno mechaniczne, jak i hydrauliczne modele.

Sprawdź również: Hamulce tarczowe czy V-brake? Który system hamowania w rowerze jest lepszy?

Najlepsza marka rowerów trekkingowych damskich

Ranking rowerów trekkingowych – TOP X propozycji dla kobiet i mężczyzn

W naszym rankingu uwzględniamy „pewniaki”, czyli najlepsze trekkingi, które będą dobrze Ci służyć. Poruszamy się też w budżecie od 3000 do 5000 zł. W tej cenie można kupić bardzo funkcjonalny jednoślad. Ciekawy jaka jest najlepsza marka rowerów trekkingowych i czym charakteryzują się najbardziej przez nas polecane modele tego typu? Sprawdź poniżej!

Giant ToughRoad SLR 2

Zaczynamy z wysokiej półki! Giant ToughRoad to mieszanka roweru typu gravel z trekkingiem. Linia została opracowana niedawno i wypuszczona na rynek i już możemy zauważyć, że jest przestrzeń na tego typu jednoślady w świecie rowerowym.

Giant znany jest w świecie producentów rowerowych z wysokiej klasy ram aluminiowych i nie inaczej jest w przypadku tego modelu. ToughtRoad korzysta z jednego z najlżejszych stopów na rynku, a nowoczesne technologie formowania tego metalu sprawiły, że rama jest wytrzymała i dobrze tłumi drgania. Efektem jest rower, którym aż chce się jeździć. Gdyby tego było mało, z przodu zamontowano sztywny widelec z włókna węglowego.

Niestety osprzęt zaproponowany w tej cenie (wcale niemałej) jest średni. Napęd Shimano Altus skonfigurowano w układzie 2x9, a wkład supportu jest na kwadrat. Aż prosi się o Shimano Deore w tej półce cenowej i lepszy support. Wtedy byłby to świetny rower trekkingowy, a tak jest tylko nieźle.

Na pewno plusem tego modelu jest obecność hydraulicznych hamulców tarczowych Shimano MT200. To podstawowy model, który w rekreacyjnej jeździe jak najbardziej będzie ok. Świetna rama i widelec zostały połączone ze średnim osprzętem. Można to zrobić lepiej i znajdziesz przykłady na to w tym artykule.

Dla kogo jest ta propozycja? Dla kogoś, kto chce roweru na dojazd do pracy, okazjonalne treningi na leśnych ścieżkach i do jazdy turystycznej. 

Polygon Heist X7

Heist jest bardzo mocnym zawodnikiem w segmencie rowerów crossowo-trekkingowych. Polygonowi udało się stworzyć nową kategorię w tej niszy, bo Heist łączy w sobie wszystko to, co najlepsze w rowerach górskich z funkcjonalnością typowego roweru trekkingowego.

Model wyróżnia przede wszystkim rama. W Heist X7 zastosowano konstrukcję z aluminium AL6 z funkcjonalną geometrią crossowo-miejską. Na rowerze siedzi się z dość wysoko, jednak górna rura została skrócona i poprowadzona pod takim kątem, by Heist nie stracił przy tym na zwrotności.

To w czym ten rower absolutnie króluje, to fakt, że ma sztywną oś, taperowaną główkę sterową i poprowadzone wewnętrznie linki. Rama jest lekka, wytrzymała i sztywna. 

By było jeszcze lepiej, w cenie poniżej 6000 zł jest wbudowany support w systemie BSA (Giant, który jest droższy, korzysta z korby na kwadrat), Shimano Deore 1x11 i hydrauliczne, niezawodne hamulce tarczowe MT-400. 

Za amortyzacje odpowiada konstrukcja SR Suntour NCX z powietrzną sprężyną. Pozwala to na dostosowanie charakteru widelca do Twojej wagi i sposobu jazdy. Widelec wyposażony jest też w hydrauliczną blokadę skoku.

Dzięki oponom WTB 700x45C Heist jest przygotowany do jazdy po niemal każdym podłożu. Sprawdzi się zarówno jako środek transportu do pracy, jak i rower do uprawiania regularnej aktywności fizycznej. To jedna z ciekawszych propozycji, zarówno jeśli chodzi o ranking rowerów damskich trekkingowych, jak i męskich modeli.

Dowiedz się więcej o kołach zastosowanych w modelu Heist: Jaki rozmiar kół do roweru wybrać? Na co zwrócić uwagę? Poradnik zakupowy

Rower crossowy Polygon Heist X7

Unibike Voyager 2022

Unibike jest producentem, który wyspecjalizował się w tym, czego pragnie polski rynek. Można śmiało zaryzykować stwierdzenie, że proste i funkcjonalne trekkingi to segment, w którym niemal nie mają konkurencji. 

Voyager jest trekkingiem, który śmiało może posłużyć za rower turystyczny. Zbudowany jest na aluminiowej ramie z klasyczną geometrią, która nastawiona została na komfort podróży jednośladem. To prosta konstrukcja, która wywiązuje się z tego, czego możesz oczekiwać od praktycznego roweru. Voyager wyposażony jest w uchwyt na bagażnik, błotniki i system oświetlenia. Wszystko to pozwala Ci korzystać z niego wygodnie w mieście i zapomnieć o użyciu samochodu.

Dodatkiem, który docenią niektórzy rowerzyści, jest regulowany mostek, siodełko z wkładką żelową i amortyzowana sztyca. Dzięki temu komfort jazdy jest podwyższony i masz mniejszą szansę na dolegliwości bólowe, które mogą pojawić się w sytuacji, gdy dość rzadko jeździsz rowerem.

Rower trekkingowy Unibike Voyager 2023

To także warto wiedzieć: Ból pośladków po rowerze – z czego wynika i jak sobie z nim poradzić?

Gdy zechcesz przejechać się po lesie, to Voyager też sobie z tym poradzi. Jego 28-calowe koła wyposażono w opony Schwalbe Land Cruiser z uniwersalnym bieżnikiem trekkingowym. 

Komponenty napędu są przeznaczone do typowo rekreacyjnej jazdy. Układ przerzutek korzysta z części Shimano Tourney i Alivio, a hamulce to klasyczne V-brake. Zaletą na pewno jest użycie korby z trzema zębatkami, bo mniej wprawionym rowerzystom pomoże to dobrać przełożenie do swojej kondycji. 

To bardzo dobry rower dla kogoś, kto szuka prostego modelu z kompletem wyposażenia (bagażnik, błotniki, stopka, oświetlenie). Voyager występuje oczywiście w wersji modelowej 2023. Bliżej opisaliśmy jednak wariant z poprzedniego roku, bo jest lepiej wyposażony, tańszy i mamy go jeszcze na stanie w magazynie.

Unibike Voyager 2023 w wariancie męskim i damskim znajdziecie w naszym sklepie Sprint-Rowery do porównania. To dobry rower turystyczny, który sprawdzi się również do codziennych dojazdów do pracy. To propozycja, która spokojnie wpisuje się w ranking rowerów trekkingowych damskich, jak i męskich. 

Kross Trans 3.0

To prosta propozycja dla kogoś, kto chce wydać minimalne pieniądze na swój rower. Występuje zarówno w wariancie męskim, jak i damskim. Jeśli jest możliwość, warto poszukać wariantu z 2022 roku, bo będzie taniej i odrobinę lepiej niż w przypadku rocznika 2023. 

Trans 3.0 to jeden z popularniejszych modeli tego polskiego producenta. Linia ta stawia na wszechstronność i jest połączeniem roweru turystycznego z trekkingiem. Kross Trans 3.0 korzysta z aluminiowej ramy w klasycznej dla tego segmentu geometrii. Wysoko poprowadzony mostek i szeroka kierownica sprzyjają wyprostowanej sylwetce i podnoszą komfort użytkowania. 

Komponenty, których użyto do konfiguracji Kross Trans 3.0, są raczej podstawowe. Rower korzysta z korby z trzema przełożeniami i prostych komponentów Shimano Tourney oraz klasycznych hamulców V-brake. Jedną z podstawowych zalet komponentów tej klasy jest niedrogi serwis, co z pewnością będzie ważne dla rekreacyjnego rowerzysty.

Na pewno zaletą Kross Trans 3.0 są dobrze zbudowane, wytrzymałe koła. Piasty Shimano połączono z obręczami produkcji Kross. To zestaw, który powinien przez długi czas działać bez problemów.

Trans 3.0 jest prostą konstrukcją dla kogoś, kto szuka podstawowego roweru. Spokojnie zalicza się do zestawienia, zarówno jeśli chodzi o ranking rowerów trekkingowych męskich, jak i damskich.

Ranking rowerów trekkingowych – masz swój ideał?

Segment rowerów trekkingowych jest na tyle rozbudowany, że z pewnością każdy znajdzie coś dla siebie. Zestawiliśmy rowery z różnych półek cenowych, przeznaczone dla różnych użytkowników, stąd też werdykt nie będzie jednoznaczny.

Przeanalizowaliśmy dwa rowery trekkingowe, które nastawione są na jazdę sportową – Giant ToughRoad SLR 2 i Polygon Heist X7. Oba zaliczają się do dość nowej kategorii rowerów „hybrydowych”, które mogą stanowić alternatywę dla kogoś, kto nie chce kupować gravela.

W tym bezpośrednim zestawieniu Polygon wyraźnie wygrywa. Ma lepszą ramę, lepsze komponenty i amortyzowany widelec, co stwarza więcej możliwości. O osprzęcie nawet nie wspominamy, bo w niższej cenie (bez promocji) jest to zwyczajnie lepsza oferta od Giant. 

Gdybyśmy mieli wybrać spośród prostych trekkingów do jazdy rekreacyjnej, czyli Unibike Voyager i Kross Trans 3.0 to chyba wybralibyśmy Kross. 

Nie dlatego, że Kross to najlepsza marka rowerów trekkingowych, ale dlatego, że Unibike jest niewiele lepszy pod względem konfiguracji, za to sporo droższy. Różnice między nimi są tak minimalne, że rowerzysta, który jeździ rekreacyjnie, może ich nawet nie zauważyć.

Zakończenie

Nasz ranking rowerów trekkingowych przedstawił Wam 4 propozycje, które warto wziąć pod uwagę w tym segmencie. Oczywiście jest ich więcej i wszystkie znajdziecie na stronie naszego sklepu internetowego Sprint-Rowery, do którego serdecznie zapraszamy. Część z nich możecie też zobaczyć na naszym kanale YouTube.

Do następnego!