Ładuję...

Średnia prędkość na rowerze: co wpływa na Twoje wyniki?

19/01/2024
Średnia prędkość na rowerze: co wpływa na Twoje wyniki?

Średnia prędkość na rowerze to jeden z kilku wskaźników wydajności i postępów w treningu dla każdego rowerzysty. Zrozumienie i poprawa średniej prędkości może przynieść znaczące korzyści. W tym artykule przyjrzymy się różnym aspektom, które wpływają na średnią prędkość i omówimy, jak możemy je optymalizować, aby osiągnąć lepsze wyniki.

Spis treści:

  1. Średnia prędkość jazdy na rowerze – wprowadzenie
  2. Prędkość roweru a technika jazdy
  3. Jak trenować, by poprawić swoją prędkość na rowerze?
  4. Wpływ sprzętu oraz jego stanu na prędkość na rowerze
  5. Średnia prędkość jazdy na rowerze. Podsumowanie

srednia-predkosc-jazdy-na-rowerze

Średnia prędkość jazdy na rowerze – wprowadzenie

Dla wielu osób trenujących kolarstwo lub po prostu chcących śledzić swoje postępy w jeździe na rowerze – średnia prędkość jazdy stanowi jeden z podstawowych parametrów służących do monitorowania postępów oraz oceny swojej kondycji. Pytanie brzmi: co kryje się za pojęciem średniej prędkości i czy na pewno powinieneś przywiązywać do niej aż taką uwagę?

Średnia prędkość na rowerze to wskaźnik, który pozwala ocenić tempo, z jakim pokonujesz kolejne kilometry konkretnej trasy. W jaki dokładnie sposób oblicza się tę wartość? W dużym uproszczeniu jest to stosunek całkowitej przebytej odległości do czasu, jaki był potrzebny na jej pokonanie. Jednakże, aby lepiej zrozumieć swoje osiągnięcia, warto wiedzieć, że średnia prędkość zależy od wielu czynników, czyli np. warunków pogodowych, ukształtowania terenu, oraz sprzętu i Twojej aktualnej formy fizycznej.

Porównywanie średniej prędkości bez uwzględnienia wspomnianych wyżej czynników może być niestety mylące i zakłamywać Twoje postępy oraz realną kondycję fizyczną. Dla przykładu porównywanie prędkości, z którą przebywasz 50 km w górach, do osiągów innego kolarza trenującego na takim samym dystansie, ale na płaskim terenie kompletnie mija się z celem. Z tego powodu, interpretacja tego wskaźnika wymaga uwzględnienia szerszego kontekstu, by móc uczciwie ocenić Twoją kondycję oraz poczynione postępy.

Jeżeli jednak podczas porównywania średnich prędkości z treningów bierzesz pod uwagę takie czynniki, jak wiatr wiejący danego dnia oraz profil ukształtowania terenu, to średnia prędkość na rowerze, jak najbardziej może być świetnym wskaźnikiem, służącym do monitorowania Twoich postępów. 

Na szczęście nie musisz wyliczać jej samodzielnie po każdym treningu. Aplikacje dla rowerzystów sprzężone z różnego rodzaju czujnikami oraz komputerami rowerowymi pozwalają nie tylko na precyzyjne wyliczanie średniej prędkości, biorąc pod uwagę np. długość postojów, ale również przechowują historię kolejnych treningów, dzięki czemu możesz śledzić to, jak kształtuje się nie tylko średnia, ale również np. maksymalna prędkość na rowerze.

Przeczytaj także: Pierwsze 100 km na rowerze? Przejedź je z nami!

srednia-predkosc-rowerem

Prędkość roweru a technika jazdy

Umiejętności rowerowe, jakie posiadasz, są kluczowe dla efektywności Twojej jazdy na rowerze. W skrócie im lepszą masz technikę, tym jesteś szybszy. To odnosi się do różnych aspektów, takich jak średnia prędkość, kadencja (obroty korby na minutę) oraz tempo utrzymywane podczas zjazdów i podjazdów. W przypadku jazdy na rowerze MTB takim, jak rower górski Trek Supercaliber SL 9.6 Gen 2, istotne jest wybieranie odpowiednich linii podczas zjazdów i podjazdów.

srednia-predkosc-kolarzy

W przypadku „szosy” takiej, jak rower szosowy Polygon Helios A7, kolarz musi umiejętnie radzić sobie z szybkimi zjazdami i odpowiednio gospodarować energią na podjazdach. Jednak niezależnie od dyscypliny kolarstwa, na średnią prędkość wpływa technika jazdy. 

predkosc-roweru

Jeśli chcesz ją zwiększyć, musisz utrzymać stałą kadencję, którą uzyskasz dzięki odpowiedniemu doborowi przełożeń zarówno na zjazdach, jak i podjazdach. Prawidłowa technika pedałowania pozwoli utrzymać stabilną prędkość. Dodatkowo przyzwyczajanie nóg do stałych obrotów zmniejsza ich obciążenie, pozwalając oszczędzać energię na dłuższych dystansach.

Zapewnienie sobie jak najbardziej komfortowej pozycji podczas jazdy na rowerze ma bezpośredni wpływ na osiągane rezultaty. Odpowiednia postawa przyczynia się do uniknięcia niepożądanych kontuzji wynikających z nieprawidłowego ustawienia. W trakcie jazdy na rowerze ciało opiera się na trzech punktach: siodełku, pedałach i kierownicy

Ważne jest dostosowanie wysokości siodełka do wzrostu, zapewniając lekkie ugięcie nogi w kolanie przy pełnym wyproście podczas pedałowania. Odpowiednie dopasowanie do indywidualnych preferencji jest również istotne. Wiele fabrycznych siodełek może okazać się niewygodnych. Należy także dbać o kąt pochylenia siodła do przodu lub do tyłu, choć neutralne ustawienie poziome jest zazwyczaj optymalne.

W przypadku pedałów zbyt mała powierzchnia platformy może powodować ich wbijanie się w podeszwy butów, co powoduje dyskomfort podczas jazdy. Jeżeli korzystasz z pedałów zatrzaskowych, to warto pamiętać o tym, że wymagają one precyzyjnego ustawienia bloków w butach, z uwzględnieniem regulacji siły wpięcia i wypięcia.

Podczas jazdy, ręce opierają się na chwytach zamontowanych na kierownicy (w przypadku rowerów górskich) lub na owijce. Oprócz dostosowania wysokości i nachylenia kierownicy do własnych potrzeb ważne jest również zapewnienie odpowiedniej grubości chwytów, aby uniknąć drętwienia rąk (w przypadku zbyt cienkich) lub nadwyrężenia przedramion (w przypadku zbyt grubych) podczas dłuższych tras.

Przeczytaj również: Poradnik: Jak dobrać rower do wzrostu dla maksymalnego komfortu jazdy

Jak trenować, by poprawić swoją prędkość na rowerze?

Ćwiczenia siłowe i interwałowe mogą przyczynić się do poprawy Twojej prędkości na rowerze. Oba rodzaje treningów oferują szereg korzyści, które mogą znacząco zwiększyć Twoje osiągi podczas jazdy. Trening siłowy ma głównie na celu zwiększenie Twojej siły i poziomu energii. Ćwiczenia skupione na mięśniach kończyn dolnych są szczególnie skuteczne w poprawie ich wytrzymałości i siły.

Tego rodzaju trening może również przyczynić się do wzmocnienia mięśni stabilizujących, co często przekłada się na lepszą kontrolę i równowagę podczas prowadzenia roweru. Ćwiczenia siłowe są również skutecznym środkiem profilaktycznym – zmniejszają ryzyko kontuzji podczas jazdy w trudnym terenie. Są one szczególnie istotne dla osób praktykujących jazdę rowerami enduro, jak rower górski Polygon Siskiu D5.

maksymalna-predkosc-na-rowerze

Trening interwałowy to metoda, która opiera się na krótkotrwałych, lecz intensywnych aktywnościach, mających na celu poprawę pojemności płuc oraz zwiększenie zdolności organizmu do efektywnego przetwarzania tlenu. Dla kolarzy, rozwinięcie wytrzymałości i utrzymanie wysokiego tempa jazdy jest kluczowe, zwłaszcza w kontekście zawodowego ścigania się. Dodatkowo trening interwałowy może przyczynić się do poprawy prędkości rowerzystów oraz ich zdolności do dynamicznego przyśpieszania.

Aby osiągnąć pełną efektywność w treningu kolarskim, istotne jest uwzględnienie obu rodzajów treningów – zarówno interwałowego, jak i siłowego – w spersonalizowanym planie treningowym. Integracja tych dwóch metod pozwala na synergiczne działanie, dzięki któremu rośnie średnia prędkość kolarzy.

Sprawdź również: Rodzaje rowerów i ich charakterystyka: Który pasuje do Ciebie?

Wpływ sprzętu oraz jego stanu na prędkość na rowerze

Typ, jakość oraz odpowiednie utrzymanie sprzętu również ma ogromny wpływ na taki parametr, jak średnia prędkość. Rowerem, który ma niewłaściwe napompowane opony, lub po prostu jest przeznaczony do innego rodzaju aktywności, z pewnością trudno będzie Ci regularnie poprawiać własne osiągi.

W przypadku jednośladów niższej klasy często spotykaną przeszkodą w osiągnięciu wyższego poziomu jazdy jest właśnie bariera techniczna, polegająca np. na zbyt dużej masie sprzętu. Rozwiązaniem tego problemu może być zmiana na bardziej zaawansowany rower. Wpływ na efektywność jazdy, co bezpośrednio przekłada się na szybkość, ma szereg czynników, takich jak geometria ramy, masa roweru, czy rodzaj kół i opon.

Geometria ramy ma wpływa na prowadzenie roweru, decyduje o jego zwinności, zachowaniu w zakrętach i stabilności przy dużych prędkościach. Dodatkowo przekłada się na komfortową pozycję kolarza podczas jazdy. Im lżejszy rower, tym łatwiej osiągnąć i utrzymać wysoką prędkość. Sprzęt o niskiej masie, jak np. rower szosowy Polygon Helios A8, umożliwia rozwijanie bardzo wysokich prędkości.

prędkosc-na-rowerze

Montaż lekkich komponentów, często wykonanych z karbonu, może znacznie zmniejszyć masę roweru, co z kolei przekłada się na szybszą jazdę. Nie bez znaczenia jest również ogumienie. W przypadku np. rowerów górskich stosuje się opony z agresywnym bieżnikiem, poprawiające trakcję w trudnych warunkach terenowych. Warto jednak dostosować rodzaj opon do warunków jazdy, na przykład wybierając mniej agresywne bieżniki do suchych nawierzchni.

Średnia prędkość jazdy na rowerze. Podsumowanie

Podsumowując, średnia prędkość na rowerze jest wynikiem wielu czynników, od fizycznych po sprzętowe. W znaczącym stopniu zależy ona również od aktualnie panujących warunków pogodowych, czy ukształtowania terenu. Wszystkie te składowe musisz wziąć pod uwagę zwłaszcza wtedy, gdy chcesz porównywać swoją średnią prędkość do osiągów uzyskiwanych przez Twoich znajomych lub partnerów treningowych. W innym wypadku dane o średniej prędkości nie będą wiarygodnym wskaźnikiem Twoich postępów.

Kluczem do sukcesu i regularnego poprawiania swoich rezultatów jest zrozumienie wyżej wymienionych czynników i systematyczne pracowanie nad każdym z nich. Pamiętaj, że każdy rowerzysta jest inny i co działa dla jednego, może nie działać dla innego. Regularne treningi, odpowiedni sprzęt, a także dbałość o dietę i regenerację to podstawa do osiągnięcia lepszych wyników w kolarstwie. Nie zapominaj także o aspekcie psychicznym. Motywacja i odpowiednie nastawienie są równie ważne, co kondycja fizyczna.

Warto pamiętać, że nawet najwyższej klasy sprzęt nie zastąpi godzin poświęconych na zdobywanie siły, wytrzymałości oraz szlifowanie techniki, jednak jest on również niezwykle istotny w osiąganiu najlepszych wyników. Jeżeli szukasz dla siebie roweru, odzieży lub różnego rodzaju akcesoriów rowerowych, to zapraszamy Cię do zapoznania się z ofertą sklepu Sprint-Rowery. Oprócz szerokiego asortymentu oferujemy również fachowe doradztwo, dzięki któremu na pewno nowo zakupiony sprzęt spełni wszystkie Twoje oczekiwania.

Polecane produkty