Ładuję...

Stłuczone kolano podczas jazdy na rowerze – jak sobie poradzić?

15/03/2024
Stłuczone kolano podczas jazdy na rowerze – jak sobie poradzić?

Stłuczone kolano to często występująca kontuzja, której możesz nabawić się podczas jazdy na rowerze. Dowiedz się, co zrobić, żeby nieprzyjemne objawy szybko zniknęły oraz kiedy należy udać się do lekarza.

Spis treści:

  1. Stłuczone kolano – częsta kontuzja rowerzystów
  2. Pierwsze kroki po stłuczeniu kolana
  3. Kiedy udać się do lekarza?
  4. Domowe sposoby leczenia stłuczonego kolana
  5. Profilaktyka i ochrona kolan podczas jazdy na rowerze
  6. Stłuczone kolano – powrót do formy po kontuzji
  7. Jak skutecznie radzić sobie ze stłuczeniem kolana?

mocno-stluczone-kolano

Stłuczone kolano – częsta kontuzja rowerzystów

Ze stłuczonym kolanem musi radzić sobie niejeden rowerzysta. To uraz, w którym nie następuje przerwanie ciągłości skóry. Dochodzi natomiast do uszkodzenia tkanek miękkich oraz drobnych naczyń krwionośnych.

Występuje przede wszystkim podczas upadków lub w trakcie jazdy w trudnym terenie. O sytuacje mogące prowadzić do takiej sytuacji nietrudno, dlatego warto wiedzieć, co zrobić w przypadku kontuzji.

Po czym rozpoznać, że doszło do stłuczenia kolana?

  • Może pojawić się charakterystyczny obrzęk.
  • Skóra staje się zaczerwieniona.
  • Stłuczeniu towarzyszy tkliwość podczas dotyku.
  • Może wystąpić ból – zarówno trwały, jak i tylko podczas ruchu.
  • Często pojawia się też siniak.

Zobacz także: Jazda na rowerze a spuchnięte stopy – jak rozpoznać problem i zapewnić sobie komfort podczas pedałowania?

Pierwsze kroki po stłuczeniu kolana

Wiesz już, jak dochodzi do stłuczenia kolana i czym się ono objawia. Czas poznać pierwsze kroki, które warto podjąć, żeby zminimalizować ból i opuchliznę.

Jeśli doszło do upadku na rowerze, a jego konsekwencją jest stłuczone kolano, musisz oczywiście przerwać trening. Podczas pedałowania ból może narastać. Ważne, abyś zszedł z roweru i postarał się dotrzeć do domu w inny sposób. 

Gdy do niego dotrzesz, od razu zajrzyj do lodówki. To tam z pewnością znajdziesz coś, co przyniesie Ci ulgę! Przede wszystkim przyda się okład na stłuczone kolano. Możesz wykorzystać kompres żelowy. Jeśli jednak nie masz go w lodówce, nic straconego. Doskonale sprawdzi się również butelka, a jeszcze lepiej puszka schłodzonego napoju. Sprawdź też, czy nie masz kostek lodu. Owiń je w kuchenną ścierkę, żeby uzyskać błyskawicznie skuteczny okład na stłuczone kolano.

Jakie efekty Ci przyniesie? Dzięki niemu dojdzie do obkurczenia naczyń krwionośnych. To z kolei przełoży się na mniejsze ryzyko wystąpienia dużego siniaka. Okład zapobiegnie również powstawaniu opuchlizny.

Drugi sposób to zastosowanie żelu na stłuczenia. Są to preparaty dostępne w aptekach bez recepty. Mogą zawierać diklofenak, który przyczynia się do redukcji bólu oraz zmniejszenia opuchlizny. Zakup produktu warto skonsultować z farmaceutą. Zawsze stosuj się do zaleceń udzielonych przez specjalistę lub zawartych w ulotce.

Oprócz produktów w maści zalecane są również aerozole na skórę. Ich działanie jest zbliżone, więc postaw na rozwiązanie, którego wygodniej Ci się używa. Pomocna w walce z bólem może być również maść arnikowa.

Pamiętaj również, żeby przez dzień czy dwa po urazie utrzymywać nogę w pozycji uniesionej. To przyczyni się do zredukowania obrzęku.

mocno-stluczone-kolano

Kiedy udać się do lekarza?

Stłuczone kolano to najczęściej problem, z którym jesteś w stanie uporać się samodzielnie. Są jednak sytuacje, gdy pomoc lekarza okaże się niezbędna. Co powinno Cię zaniepokoić?

  • Mimo regularnego stosowania chłodnych okładów opuchlizna wciąż się utrzymuje.
  • Żele z apteki nie przynoszą ulgi.
  • Ból przy dotyku jest silny.
  • Odczuwalna jest trudność podczas chodzenia.

Może się okazać, że skutki upadku są znacznie poważniejsze, niż mogło się wydawać na początku. Żeby ocenić stan kolana, specjalista zleci badania. Jednym z nich jest RTG, przy pomocy którego sprawdza się kości. USG to natomiast sposób na ocenę uszkodzenia tkanek miękkich (mięśni, więzadeł i ścięgien).

Po ocenie wyników badań specjalista wdroży odpowiednie leczenie. Możliwe jest, że doszło do uszkodzenia więzadła, które objawia się bólem, opuchlizną oraz trudnościami z chodzeniem. Tak niespecyficzne symptomy sprawiają, że problem można łatwo pomylić z innymi rodzajami kontuzji.

Nie należy bagatelizować stłuczenia, którego objawy utrzymują się długo, a bóle są silne. Uraz może się pogłębić, a nawet pozostawić trwałe zmiany w strukturze stawu.

Domowe sposoby leczenia stłuczonego kolana

Na szczęście w większości przypadków stłuczenia kolana nie wymagają konsultacji z lekarzem. Wystarczy, że będziesz korzystać z domowych metod. 

Już wiesz, jak ważny jest zimny okład na stłuczone kolano. Pamiętaj jednak, że kostki lodu nie powinny dotykać skóry. Ważne jest, żeby w coś je schować – na przykład w ściereczkę kuchenną.

Przez pierwsze dwa dni po urazie okład na stłuczone kolano powinien być zimny. Po tym czasie pomocne może okazać się przykładanie do kończyny ciepłego kompresu. Dobrze sprawdzi się termofor. Ciepły okład sprawi, że zgromadzona pod skórą krew szybciej się wchłonie.

Przeczytaj również: Naciągnięty mięsień łydki – jak sobie pomóc po jeździe na rowerze?

Profilaktyka i ochrona kolan podczas jazdy na rowerze

Lepiej zapobiegać niż leczyć, dlatego chroń kolana przed bolesnymi kontuzjami. Jak zapobiegać urazom podczas jazdy na dwóch kółkach?

Pamiętaj o rozgrzewce i dopasowaniu treningu do możliwości

Żeby zminimalizować ryzyko występowania różnych rodzajów kontuzji kolan, pamiętaj o właściwej rozgrzewce przed jazdą na dwóch kółkach. Musisz przygotować ciało na intensywny wysiłek. Dzięki temu mięśnie zostaną zaopatrzone w tlen, poprawi się ukrwienie, a stawy i więzadła będą gotowe na nadchodzącą jazdę.

Niech Twój trening będzie dopasowany do możliwości. Stopniowo poprawiaj swoje wyniki, zamiast rzucać się na głęboką wodę. Pamiętaj też o przydatnych ćwiczeniach rozciągających, które warto wykonywać po zakończeniu treningu na dwóch kółkach.

Dostosuj rower do ciała i przyjmij odpowiednią pozycję

Podczas jazdy na rowerze ważna jest odpowiednia pozycja ciała. Jeśli o nią nie zadbasz, możesz zmagać się z bólem pleców, szyi, a także kolan. Żeby przyjmować prawidłowe ułożenie, potrzebujesz dobrego jednośladu. Takiego, którego rozmiar jest dopasowany do Ciebie. Jeśli masz problem z właściwym ustawieniem dwóch kółek, na przykład wysokości siodełka, skorzystaj z usługi bikefittingu.

Już podczas zakupu zwróć uwagę na dopasowanie roweru. Szukaj wśród modeli, które są dostępne w różnych rozmiarach. Przykładem jest gravel Trek Checkpoint Alr4. Bez trudu znajdziesz ten rower w wersji dla osoby o wzroście 160 czy 185 cm. Przeznaczony jest on do jazdy w terenie, z którym możesz odkrywać nieznane szlaki w bezpiecznych i komfortowych warunkach. Szerokie opony gwarantują doskonałą przyczepność i redukują drgania.

mocno-stluczone-kolano

Sprawdź też rower crossowy Trek Dual Sport 2 Gen 5 Equipped, który zapewnia wygodę podczas poruszania się po szosach i szutrowych ścieżkach. Jednoślad został wyposażony w solidne hamulce tarczowe. Dzięki nim możesz czuć się bezpiecznie niezależnie od warunków pogodowych. W modelu zastosowano wewnętrzne prowadzenie przewodów, dzięki czemu wyróżnia się nowoczesnym designem. Rama występuje w rozmiarach S, M, L, XL, dlatego dobierzesz idealny wariant zarówno dla osoby o wzroście 155, jak i 190 cm.

stluczone-kolano

Trek Procaliber 8 to kolejna propozycja roweru, który występuje w różnych rozmiarach ram. Model o nowoczesnej geometrii pozwoli Ci pokonywać górskie ścieżki i strome podjazdy. Ramy w rozmiarach S, M, M/L, L, XL to gwarancja, że bez trudu dobierzesz jednoślad, który pozwoli Ci utrzymywać właściwą pozycję ciała podczas jazdy.

mocno-stluczone-kolano

Trek SX Sport 4 to rower fitness, który został wyposażony w nowoczesne hamulce tarczowe. Zapewniają one szybkie zatrzymanie się w różnych warunkach, co przekłada się na bezpieczeństwo. Rozmiary tego roweru to: XS, S, M, L, XL, dlatego będzie odpowiedni dla osoby mającej 150 lub 190 cm.

mocno-stluczone-kolano

Stosuj ochraniacze na kolana

Pamiętaj o wykorzystaniu ochraniaczy na kolana. To produkt, który sprawdzi się bez względu na to, jak duże masz doświadczenie. Zapewniają one pełną swobodę ruchów, a podczas uderzenia maksymalnie absorbują energię. Dzięki temu skutecznie zapobiegają urazom.

Ochraniacze są wykonywane z oddychających materiałów. To sprawia, że dobrze odprowadzają wilgoć i nie doprowadzają do nieprzyjemnego przegrzania, co jest szczególnie ważne, gdy trenujesz w ciepłe dni. Akcesorium występuje w różnych rozmiarach, więc łatwo znajdziesz dopasowany do potrzeb model.

Sprawdź też: Złamany Nadgarstek – Jak Wrócić na Rower po Urazie?

Stłuczone kolano – powrót do formy po kontuzji

Nawet mocno stłuczone kolano w końcu się wyleczy, a Ty zaczniesz myśleć o powrocie na dwa kółka. Pamiętaj, żeby po wyzdrowieniu wracać do sportu powoli. Nie obciążaj stawu po kontuzji bardzo długimi trasami czy ogromną prędkością. Na to jeszcze przyjdzie czas!

Pamiętaj o wykonywaniu ćwiczeń wzmacniających i rozciągających. Początkowo rób je bez obciążeń i w niewielkiej liczbie powtórzeń. Stopniowo możesz wprowadzać trudniejsze elementy, na przykład dodając do ćwiczeń akcesoria.

Po kontuzji sprawdzi się również basen, ponieważ nie obciąża stawów, a jednocześnie pozwala zwiększyć zakres ruchu oraz siłę. Jeśli trudno Ci samodzielnie dobrać odpowiednie ćwiczenia, możesz skonsultować się z fizjoterapeutą. Specjalista pomoże w bezpieczny sposób wrócić do sportowych wyzwań.

Kontroluj, w jaki sposób wcześniej stłuczone kolano reaguje na powrót do aktywności. Zwróć uwagę, czy nie wracają dolegliwości bólowe lub znów nie pojawia się opuchlizna. Jeśli tak, to znak, że jeszcze za wcześnie na wysiłek.

stluczone-kolano

Jak skutecznie radzić sobie ze stłuczeniem kolana?

Stłuczone kolano to uraz, który może zdarzyć się każdemu rowerzyście – zarówno amatorowi, jak i profesjonaliście. Ważne, by odpowiednio zareagować na kontuzję. Gdy do niej dojdzie, postaraj się jak najszybciej zastosować zimny okład, wypocząć oraz trzymać nogę w górze. Pomocne mogą być też maści na stłuczenia, które ograniczą ból. Stosuj ochraniacze, żeby zredukować ryzyko wystąpienia urazu w przyszłości.

Zajrzyj do oferty sklepu Sprint-Rowery! Znajdziesz tu ochraniacze, które zabezpieczą Cię przed bolesnymi kontuzjami oraz rowery w wielu rozmiarach pozwalających dopasować jednoślad do wzrostu.

Polecane produkty