Rowery przełajowe

Rowery przełajowe

Rowery przełajowe – co to jest?

Patrząc z daleka na rower przełajowy, można nabrać wątpliwości – wygląda jak zwyczajny rower szosowy. Po dokładniejszych oględzinach pierwsze co rzuca się w oczy to opony – nie są to opony z gładkim bieżnikiem przeznaczonym na szosę, tylko wąskie opony terenowe. No dobrze, ale rower szosowy z oponami terenowymi to znana już konstrukcja – rower gravel. Dlaczego w takim razie powstała osobna kategoria? W tym wypadku różnice są naprawdę minimalne i tkwią w szczegółach, które większość osób przeoczy i nie można im mieć tego za złe. Różnice te wynikają z unikalnego przeznaczenia tego typu rowerów. Kolarstwo przełajowe mianowicie to nie tylko nazwa określająca jazdę po trochę trudniejszym terenie, a bardzo specyficzny sport.

Cyclocloss, czyli o przeznaczeniu przełajówek słów kilka

Popularny w Belgii, Holandii i Francji cyclocross, czyli właśnie kolarstwo przełajowe, to widowiskowe połączenie kolarstwa szosowego i jazdy terenowej. Trasy są szybkie i bardzo kręte, a zakręty wyjątkowo wymagające. W przeciwieństwie do sportów MTB nie walczysz z nierównościami terenu, nie zjeżdżasz z gór, więc nie uświadczysz tutaj amortyzatorów. Walczysz za to z ostrymi zakrętami, błotem, a gdy nie jesteś w stanie danego fragmentu przejechać – zeskakujesz z roweru, bierzesz go na ramię i przebiegasz trudny odcinek. Wyścigi przełajowe to mniej więcej godzinne zawody na bardzo wymagającym terenie. Po tym czasie człowiek poznaje prawdziwe znaczenie słowa zmęczenie. I właśnie do tego rodzaju wyjątkowego sportu zostały stworzone rowery przełajowe.

Rower przełajowy a rower gravelowy – różnice

Żeby wyjaśnić czym konkretnie są tego typu rowery, postawimy je w porównaniu do trzech najbliższych im modeli: MTB, rowerów szosowych, a przede wszystkim rowerów gravel. Nastawienie na prędkość jest wyraźnie widoczne – pozycja na rowerze, rama i widelec, koła wielkości 28 cali, hamulce tarczowe, kierownica typu baranek – wszystko to jest bardzo podobne do roweru szosowego. Jednak walka z terenem w tym sporcie różni się od MTB – tutaj nie korzenie i nierówności są główną tematyką sportu, a prędkość. Trasy są zdecydowanie bardziej płaskie i równe, dlatego w rowerach nie znajdziesz amortyzatorów. Szerokie opony ustępują znacznie rowerom MTB czy nawet gravel – maksymalna dopuszczalna na zawodach szerokość opon to 33 milimetry. Mamy więc rower wyglądający na szosowy, do szybkiej jazdy po ścieżkach poza szosą – to praktycznie definicja roweru gravelowego. I tu jednak są różnice. Rower gravelowy ma zapewnić komfortową jazdę w terenie, a rowery przełajowe – tylko i wyłącznie szybką. Stąd inna geometria ramy – siedzisz trochę bardziej nad kierownicą, górna rama jest trochę krótsza i prawie zupełnie pozioma, dzięki czemu rower jest dużo bardziej zwrotny. Dodatkowo często jest spłaszczona, aby wygodniej było pokonywać odcinki z rowerem na ramieniu. Główka ramy, czyli odcinek ramy pod kierownicą, jest w rowerze przełajowym praktycznie o połowę krótsza niż w gravelu. To sprawia, że Twoje ciało jest w dużo bardziej aerodynamicznej pozycji, nie stawia tak dużego oporu wiatrowi. Koła z szerszymi oponami pozwalają na gravelu komfortowo jechać w terenie, jednak komfort nie jest tym, co charakteryzuje przełaj. Rower do tego sportu powinien zapewnić przede wszystkim szybkość, więc koła będą tutaj zdecydowanie węższe. W rowerach gravelowych znajdziesz różnego rodzaju hamulce. Zazwyczaj są to oczywiście hamulce tarczowe, ale z uwagi na trochę bardziej turystyczne przeznaczenie – często spotkasz też ich mechaniczną wersję. Do sportowego roweru przełajowego montowane są praktycznie już tylko hydrauliczne hamulce tarczowe, czyli najwyższa klasa wśród hamulców rowerowych. Ostatnia kwestia to akcesoria: gravele służą do długich podróży, mają miejsca na kilka bidonów, możliwość instalacji błotników czy bagażników – tak na tylnym kole, jak i z przodu. Rowery przełajowe nie potrzebują takich udogodnień.

Jak dobrać rower przełajowy?

Trudność w doborze roweru przełajowego zależy od tego, czy poważnie planujesz udział w zawodach. Większość elementów w tym rowerze jest praktycznie ustandaryzowana: napęd, hamulce, wielkość koła – nie znajdziesz tutaj istotnych różnic. Rower przełajowy damski od męskiego różnić będzie się tylko i wyłącznie dostępnymi mniejszymi rozmiarami ramy. Wysokość ramy to właśnie pierwszy element, na który musisz zwrócić uwagę. Jeżeli masz rower szosowy, na którym wygodnie Ci się jeździ – dobierz ramę w tym samym rozmiarze. Występują pewne różnice w geometrii, jednak są to konstrukcje tak zbliżone, że możesz swobodnie wzorować się na szosowym odpowiedniku. Druga poważna decyzja to materiał ramy. Przełajowy rower ma zapewnić Ci szybkość – zarówno wtedy, gdy jesteś na rowerze, jak i gdy musisz go nieść. Dlatego też z materiałów dostępne są dwie opcje – lekkie aluminium i jeszcze lżejszy carbon. Oczywiście opcja lżejsza jest lepsza, ale wiąże się także z wyższym kosztem zakupu.

Rower przełajowy - sklep Sprint-Rowery W naszej ofercie znajdziesz sprawdzone konstrukcje najbardziej znanych marek rowerowych. Dzięki temu masz pewność, że sprzęt, na którym będziesz trenować, spełni Twoje oczekiwania. Aby wyciągnąć z roweru maksimum możliwości i jak najlepiej dopasować go do Twoich potrzeb, zapraszamy do skorzystania z usługi Bike Fittingu w naszych salonach w Warszawie i Białymstoku.

Ładuję...
Zobacz jako Siatka Lista
na stronę
Filtruj / Sortuj
 1. Kup na raty
  6 799,00 zł 5 779,15 zł
 2. Kup na raty
  34 199,00 zł 29 069,15 zł
  Darmowa dostawa
 3. Kup na raty
  9 439,00 zł 8 023,15 zł
  Darmowa dostawa
 4. Kup na raty
  64 779,00 zł 58 301,10 zł
 5. Kup na raty
  30 500,00 zł 28 975,00 zł
 6. Kup na raty
  20 000,00 zł 19 000,00 zł
 7. Kup na raty
  41 000,00 zł 38 950,00 zł
 8. Kup na raty
  57 479,00 zł 51 731,10 zł
 9. Raty: 0%
  20 299,00 zł
 10. Raty: 0%
  14 000,00 zł
 11. Raty: 0%
  57 679,00 zł
 12. Raty: 0%
  10 499,00 zł
 13. Raty: 0%
  17 499,00 zł
 14. Raty: 0%
  32 799,00 zł
 15. Raty: 0%
  15 399,00 zł
 16. Raty: 0%
  22 499,00 zł
 17. Raty: 0%
  12 199,00 zł
 18. Raty: 0%
  21 799,00 zł
 19. Raty: 0%
  17 299,00 zł
Zobacz jako Siatka Lista
na stronę